Hypotéky a jejich daňová uznatelnost. Změní se pravidla se zpřísněním pravidel?

V současné době je téměř nemyslitelné pořídit si vlastní bydlení za hotové, proto je pro většinu populace hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření jedinou volbou. I když většina bank již nastolila přísnější parametry v posuzování bonity klienta, daňových odpočtů se to netýká.

Ať už jste znalý či nikoliv, každý rok máte nárok na snížení základu daně ve výši až 300 000 Kč, přičemž musí být splněna podmínka, kdy se hypotéka využije na financování vlastních bytových potřeb, popřípadě potřeb osoby blízké. Jelikož v Česku rostou ceny domů a bytů nejvíce v Evropě, spotřebitelé si musí půjčovat větší částky a zároveň s rostoucími úrokovými sazbami zaplatí více na úrocích. Původně měl být schválený limit na 80 000 Kč. Ten by však nepokryl stávající výši zaplacených úroků. V případě 80 000 Kč limitu by při 3% úrokové sazbě byl maximální možný odpočet na zhruba 2,5mil. Kč. Se současným limitem 300 000 Kč jste ale schopni snížit daňový základ až do výše úvěru téměř 10mil. Kč.

Daňový odpočet se uplatňuje vždy za celý kalendářní rok! Za OSVČ tyto odpočty řeší ve většině případů účetní. U zaměstnanců je to pak trochu odlišné. Existují dvě možnosti. Buď si sami podáte daňové přiznání nebo jednoduše dáte požadavek na účtárnu s prosbou o zaúčtování.

Pokud je na smlouvě o úvěru více žadatelů, např. Manžel a manželka, mají možnost odpočtu oba dva ve stejném poměru, popřípadě jeden z nich může využít celou částku.

Jak jsem předeslal výše, snížit si základ daně o zaplacené úroky, lze pouze u financování vlastních potřeb. Odpočet není možný, pokud nemovitost kupujete na pronájem nebo pokud se jedná o rekreační bydlení.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

 

Sdílet: