Jak vidí developeři budoucnost bydlení v česku?

Oproti většině evropských zemí, Češi preferují více vlastní bydlení a o nájmu přemýšlejí do budoucna jen zřídka. Vlivem intervencí ČNB, které od října přijdou, mnoha lidem zkomplikuje tento trend, a tak i u developerů se velmi rychle začíná uvažovat o stavení bytů na pronájem místo prodeje.

V současné době se developeři věnují výstavbě rezidenčních bytů. Důvod je jednoduchý. Návratnost při prodeji je mnohem rychlejší než z pronájmu. Bohužel ceny bytů se teď šplhají stále výše a pro developery je prodat byt stále těžší a těžší.

V první fázi se očekávám, že pokud neklesne cena bytů, developeři se zaměří na větší města, jako jsou Praha či Brno. Podmínky na pronájem jsou však velmi často specifické a developeři na to musí reagovat. Aktuálně jsou největší poptávky po bytech o menší výměře do velikosti 2+1 nebo 2+kk. V současnosti patří většina bytů o této velikosti soukromým subjektům.

Následně se očekává zaměření na další krajská města. Ceny nájmu jsou v nich srovnatelné, cena výstavby (materiál, práce) je v nich o dost levnější. Výnosnost ve velkých městech se pohybuje okolo 2-4%, zatímco v dalších větších městech okolo 12%.

Na druhou stranu i developeři budou muset vše dobře propočítat. Stejně jako hypotéky rostou i úroky investičních úvěrů. Navíc přiznání úvěru na výstavbu s následným pronájmem nemusí být procházka růžovým sadem.

Pokud bychom porovnali procentuální zastoupení nájemního bydlení oproti zbytku Evropy, jsme umístěni na 17. místě (podle Českého statistického úřadu 31%). Naproti tomu ve vyspělejších zemích, jako je Rakousku nebo Německo, se poměr šplhá k 50%. Prognózy jsou tedy jasné, podíl nájemního bydlení v ČR bude narůstat, protože se mění hodnoty obyvatel (mladí lidé dávají přednost cestování a zážitkům) a ani ukládání peněžních prostředků se nevyplatí tolik jako dříve.

Potřebuje-li poradit s rozhodnutím, jestli nájemní bydlení nebo vlastní, neváhejte nás kontaktovat a zdarma vám vypracujeme propočet.

autor:David Slouka

Sdílet: