Co je hypoteční úvěr a jeho aktuální podmínky v roce 2024

Hypoteční úvěr je zajištěný zástavním právem (hypotéka = zástava k nemovitosti). Nejčastěji je využit k nákupu nemovitosti za účelem bydlení či pronájmu (účelová hypotéka). Další typ hypotéky je poskytnutí nemovitosti jako záruky za půjčku neúčelovou, často označovaná jako americká hypotéka. Hypotéky jsou spláceny pravidelnými měsíčními splátkami. Splátky bývají nazývány podle způsobu jejich výpočtu. V drtivé většině případů se využívá splácení anuitní, kde se výše splátky v čase při shodně vysoké úrokové míře nemění. Mění se pouze poměr mezi splátkou úroku a jistiny

V roce 2018 nastalo mnoho změn v hypotečním světě nejen, že ČNB zpřísnila podmínky pro získání hypoték nařídila také zvýšení úrokových sazeb.

Hypotéky většinou jen do 80% LTV

V minulých letech mohli klienti získat i 100% hypotéky na pořízení nemovitosti. Dnes již můžete získat hypotéky ve výši 80% LTV v některých případech i 90% LTV. Zbytek financí musí klient uhradit z vlastních finančních prostředků.

Aktuální podmínky pro získání hypotéky

Na našich webech najdete spoustu informací a podmínek, které musíte splnit pro získání hypotéky. Zde najdete základní příklady, které musíte splňovat:

  • Věk žadatele 18 – 65 let (liší se podle bank)
  • Bonita a stabilní příjem žadatele
  • Prokázání dostatečného příjmu (zaměstnanci se prokazují potvrzením o příjmech, OSVČ dokládají daňová přiznání)
  • Ideálně bez finančních závazků a dalších záznamů v registru dlužníků a v bankovním registru
  • Zástava v dostatečné hodnotě
  • Další podklady pro schválení hypotéky (kupní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, …)

Pamatujte si, že každá banka má jiné metodiky pro schvalování hypoték. Můžete získat i různé výjimky, ale většinou se to odrazí v úrokové sazbě.

 

Sdílet: