PODLE MEZINÁRODNÍHO MĚNOVÉHO FONDU BUDE RŮST GLOBÁLNÍ EKONOMIKY NIŽŠÍ NEŽ PODLE PRVOTNÍCH ODHADŮ A HŮŘ NA TOM BUDE I ČESKO.

Podle expertů z Mezinárodního měnového fondu (MMF), to vypadá, že růst globální ekonomiky se nezmění a i letos a příští rok bude 3,7 %. Oproti rokům 2012 až 2016 je vyšší, ale oproti předpokladům MMF z jara letošního roku se však výhled na tento a příští rok snížil o 0,2 procentního bodu.  To se bohužel nedotkne Česka, kde má letos tempo růstu značně zpomalit, dokonce až na 3,1% oproti loňským 4,3%. Navíc příští rok bude dále klesat dokonce na 3%. Přitom MMF v květnu podal výhled, že český hrubý domácí produkt (HDP) vroste letos na 3,7% a v příštím roce zpomalí na 3,2%.

MMF vycházel při dubnovém výhledu z toho, že byl globální růst všeobecný a rozsáhlý. Jenomže, vývoj od té doby, ale ukázal, že tato čísla byla moc optimistická a výhled změnil, že růst bude spíše stabilní. V dnešní době již mnoho ekonomik dosáhlo nebo je velice blízko plné zaměstnanosti a tím, se vytratily dřívější obavy z toho, že budou klesat spotřebitelské ceny.

Objevila se rizika, se kterými se v dubnovém výhledu nepočítalo a růst se nyní zdá být méně vyrovnaný, upozorňuje MMF. Růst, který je v některých ekonomikách podporován politicky, ale v této formě není z dlouhodobého hlediska udržitelný.

U ekonomik rozvíjejících se a rozvojových je jasně patrné růst úroků v USA a navíc s obchodní nejistotou a další faktory, které brání přílivu kapitálu. V tomto důsledku na sebe nenechalo čekat oslabení měny a pokles na akciových trzích, co zapříčiňuje vzrůstající tlak na úrokové sazby. Ačkoliv tento vývoj neznamená všeobecný odliv investorů na rozvíjejících se trzích a ačkoliv by se tyto problémy neměly posunout do zemí, které stojí na stabilnějších základech, zvyšuje se i tak riziko k velkým globálním šokům. To znamená, že jakýkoliv větší zvrat v rozvojových zemích může představovat velkou hrozbu pro již rozvinuté ekonomiky, jelikož rozvíjející se a rozvojové ekonomiky představují dle tržního směnného kurzu zhruba 40% světového HDP.

Narušení obchodní politiky je spojené s dalšími riziky zpomalení ekonomického růstu a ty jsou nyní pro nejzazší budoucnost význačnější. USA, Mexiko a Kanada již čekají na schválení nové dohody o volném obchodu, přičemž EU a Británie o brexitu a s tím spjatých obchodních podmínkách. Nemalou hrozbou pro ekonomický růst, jsou také cla nastavená Amerikou na čínské zboží a v neposlední řadě i hrozba cel na auta a jejich součástky.

 

Podle analytiků nejsou odhady vývoje pro Českou Republiku negativní.

Odhady MMF o vývoji české ekonomiky jsou skoro shodné s tuzemskými institucemi a nejsou negativní, dle tvrzení analytiků. Co se týče globálních odhadů, to se Mezinárodní měnový fond mohl jen připojit ke zdviženému varovnému prstu ostatních renomovaných institucí s tím, že obchodní konflikty, které se ve světě dějí, nemohou zůstat bez následků.

„Nový výhled MMF pro vývoj tuzemské ekonomiky je v zásadě v souladu se současným očekáváním analytiků, ČNB a ministerstva financí,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst kolem tří procent přitom podle něj odpovídá stavu české ekonomiky a nejde tak v zásadě o nic negativního.

Podle srpnové prognózy ČNB v tomto roce čeká ekonomiku růst o 3,2%. Dle vyjádření Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING, je ale velmi pravděpodobné, že v listopadu ČNB svůj odhad trošku sníží. Červencová prognóza Ministerstva financí očekává růst naší ekonomiky o 3,2% a podle České bankovní asociace o 3,3%.

Jelikož import ze zahraničí roste rychleji než export a to díky dobré tuzemské poptávce a dovozně náročným investicím, a také to, že se export zpomaluje z důvodu menší kapacity výrobců a slabší poptávky ze zahraničí, můžeme sledovat v letošním roce zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve srovnání s rokem minulým.

Takže co se týče světové ekonomiky, můžeme říct, že její vývoj se bude odvíjet od toho, jak dopadne spor USA a Číny. Jde o velký obchodní konflikt, ale pro Českou Republiku bude mnohem aktuálnější to, jak dopadne brexit. Můžeme říci, že jde o obdobný typ ekonomického šoku jako u USA a Číny, který nám hrozí, jen s jiným spouštěčem.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Helena Marková

Sdílet: