Pozor na CERD! Není tím, za koho se vydává.

V Česku již od roku 2005 funguje stránka Centrální registr dlužníků České republiky (CERD). Věděli jste, že tento registr, i když se tak tváří, není vůbec oficiální databází a jakékoli informace z něj jsou bezpředmětné a jen za ně draze zaplatíte?

Pojďme pěkně od začátku a řekněme si fakta. CERD byl založen jako soukromí projekt na vytvoření informačního systému, ve kterém by byli vedeni všichni dlužníci. Už tím, že se jedná o soukromí projekt, který má centrálu registrovanou v USA, tu něco nesedí. S firmami registrovanými s USA mám spoustu zkušeností a ve většině případů jsou to pouze tunely. CERD ovládají česká dceřiné společnosti a v případě jakéhokoli protiprávního jednání mají klienti často smůlu, protože USA předá stížnost dál a nebude se jím zabývat.

Dále společnost CERD nečerpá informace z žádných centrálních registrů, jako jsou BRKI, NRKI nebo Solus. Na jejich stránkách se sice dočtete, že spolupracují s BRCI a NRCI, ale ani jedna z těchto společností nemá nic společného s oficiálními registry. Mají pouze budit tento dojem.

Pokud budete žádat o hypotéku a bude si chtít ulehčit práci a zažádáte o výpis z CERDu, banka vás se 100% pošlou domů. Výpis z CERDu je pro ni pouze „cár“ papíru, který nic neznamená.

CERD čerpá informace pouze z veřejně dostupných informací, které při troše snažení najdete sami, popřípadě čerpá informace přímo od klientů, kteří někoho zde hledají.

Aby toho nebylo málo, tak registrace je sice zdarma, ale za každý úkon zaplatíte. Proces založení je velmi jednoduchý, proces zrušení už nikoliv. Navíc za zrušení svého uživatelského jména zaplatíte správní pokutu. Výpisy stojí obvykle okolo 1000 Kč, poplatek za zrušení 500 Kč.

Pokud ještě stále váháte, jestli využít služby CERDu, tak zmíním, že CERDu byla několikrát udělena pokuta ať už od ČOI nebo Úřadu pro ochranu osobních údajů z různých důvodů.

Jestli opravdu chcete ověřené informace, nezbude vám nic jiného, než všechny instituce obeslat zvlášť. Na jednu stranu to zabere více času, na druhou, ale dostanete relevantní informace a hlavně nepřijdete o peníze.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: