AKTUÁLNÍ POHYB INFLACE

Ceny zahraničních rekreací v červenci citelně vzrostly! 

Současným cílem ČNB je udržení meziročního růstu spotřebitelských cen kolem 2 % a to s tolerancí jednoho procenta na obě strany. Cíl snížené inflace byl stanoven již v roce 2010 po vzoru vyspělých zemí eurozóny, přičemž se tím ČNB chtěla přiblížit inflačnímu očekávání účastníků finančního trhu a tím zjednodušit jeho dosažení.

Klesající ceny ovoce, zeleniny a cukru tento červenec dostaly inflaci pod prognózu ČNB na hodnotu 2,3 %. I když oproti červnu vzrostla o 0,2 % stále nedosahuje prognózy, která byla ještě o 3 desetiny procentního bodu vyšší. Nestálý sezónní vývoj těchto potravin však neměl vliv na jádrovou inflaci, která v červenci naopak rostla nad očekávání.

Ceny zahraničních rekreací se v červenci vyhouply o významných 23,7 %, i přesto u Čechů přetrvává upřednostňování vyšší úrovně zájezdů s all inclusive. Tento pohyb se váže s několika faktory, které se v naší ekonomice ukazují. Nárůst mezd a vysoká míra spotřebitelské důvěry přispěla ke svižnému růstu domácí ekonomiky, který společně s nedávno oslabeným kurzem koruny vyhnaly jádrovou inflaci vzhůru.

Na základě prohlášení ČNB po srpnovém měnovém zasedání i nadále můžeme očekávat inflační nárůst, který však má být postupně stlačován především rostoucími úrokovými sazbami. Dlouhodobější prognózy nasvědčují, že tímto tempem by se měla inflace již v roce 2020 pohybovat u cílené dvouprocentní hodnoty.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimir Procházka

Sdílet: