OD ŘÍJNA REGULACE HYPOTÉK!

Česká národní banka se bojí toho, že si lidé půjčují moc a že si půjčují peníze od bank bez řádného rozmyšlení. Proto ČNB pokračuje ve vydávání dalších doporučení, které mimo jiné mají snížit množství schválených potenciálně rizikových hypoték.

Již v minulých letech ČNB vydala několik doporučení komerčním bankám, jak moc a kolik nejvíc lidem půjčovat v poměru k hodnotě dané nemovitosti, tzv. ukazatel LTV – loan to value (půjčka v hodnotě). Podle posledního vydaného a platného doporučení, by měli banky poskytovat půjčky do 90% hodnoty dané nemovitosti. Navíc hypotéky mezi 80 – 90 %, by neměli přesáhnout 15% z celkového množství nových půjček, které Vám banka poskytne.

Nově nastavený bič ČNB!

Nová doporučení České národní banky říkají, že by banky měly prověřovat, nejen kolik peněz k hypotéce máte z vlastních zdrojů, ale také jak vysoké příjmy máte. Z pochopitelných důvodů to banky praktikují již nyní, ale každá má svoje limity a svoje určitá pravidla.  Od října bude pro všechny žadatele nastaven stejný „metr“.

Nově nastavená omezení, které ČNB vydala, jsou taková:

  • dluh žadatele by neměl být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu (ukazatel DTI)
  • splátku dluhu žadatele nesmí být víc než 45% čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI)

 

Pro představu, pokud máte dejme tomu 25.000,- čistého, tak banka by vám měla půjčit maximálně 2 700 000 korun, měsíční splátka hypotéky by pak neměla být víc než 11 250 korun.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková 

Sdílet: