Česká ekonomika začíná pokulhávat!

Jaké jsou prognózy ekonomů na příští rok?

Odhad růstu ministerstva financí začíná být skeptický i pro příští rok. Po loňském rekordním růstu byl mírný pokles očekáván, avšak skutečný překonal i očekávání ministerstva financí. Významným tahounem ekonomiky jsou v letošním roce investice podpořené penězi z evropských fondů, které firmy používají pro inovace technologického vybavení.

Pro příští rok se očekává, že místo hlavního tahouna ekonomiky opět převezmou domácnosti. Důvodem bude nízká míra nezaměstnanosti s razantním zvýšením důchodů, a tedy silnou mzdovou dynamikou.

Očekávání ekonomů se zaměřuje na brexit s tendencemi růstu protekcionismu a na problémy Itálie, protože právě tyto faktory mohou mít na naši ekonomiku negativní vliv. Nejvýznamnějším domácím rizikem má být nedostatek pracovní síly s vyhovující kvalifikací a rychlý růst cen nemovitostí.

Firmy budou mít značně složitější rozhodovací problém, a to kvůli klesající vnější poptávce, rostoucí inflaci a vyšší úrokové sazbě. Životní úroveň obyvatel České republiky by dle odborníků měla být stále na dobré úrovni, ale výše zmíněné faktory se na ní mohou mírně podepsat.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: