ČNB rozšířila zpřísnění pravidel hypoték, může tím poškodit menší banky, které znevýhodní v konkurenčním boji.

Lidé s hypotékou mohou při snaze o refinancování tvrdě narazit.

Již dva týdny zpět se žadatelé o refinancování mohli divit. I když guvernér České národní banky Jiří Rusnok v červnu předesílal, že zpřísnění pravidel se nebude týkat refinancování starších hypoték, banky jej i přesto začali implementovat. Pro svou obhajobu před vlnou údivu ČNB uvádí, že refinancované hypotéky jsou bankami považovány za nové úvěry.

Stávajícím bankovním klientům s hypotékou může tato novinka přinést značné problémy, se kterými nepočítali. Často se můžeme setkat s případy, kdy vzhledem k nízké bonitě nedosáhne klient na hypotéku s výhodnými parametry, spokojí se s nouzovým řešením a spoléhá na možnost refinancování až se jeho bonitní situace zlepší. Nyní však může tvrdě narazit.

Tato pravidla navíc značně zasahují do konkurenčního boje na bankovním trhu. Menší banky, které se mnohdy snaží získávat klienty od větších bank, nabídkou výhodnějších parametrů, jsou teď značně znevýhodněny. Mnoho klientů kvůli zpřísnění pravidel nebude moci vůbec refinancovat a nezbyde jim než zůstat u své aktuální banky, i přes nevýhodné podmínky.

Pro připomenutí, nová pravidla, která musí i žadatel o refinancování splňovat. Dluh nemůže přesáhnout devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a měsíční splátka nesmí přesáhnout 45% jeho čistého měsíčního příjmu.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: