CO JE TO VINKULACE?

S pojmem vinkulace se setkáváme často, ale nemusíme přesně vědět co tento pojem znamená.

Obecným významem tohoto slova je omezení možností jak nakládat s určitou věcí. S pojmem vinkulace se u hypoték setkáváme v souvislosti s (rizikovým) pojištěním a pojištěním nemovitosti. Zde je hlavním účelem vinkulace zajistit bance řádné splacení závazku.

Ve chvíli, kdy nastane pojistná událost u životního pojištění jako například smrt či invalidita, bude přednostně bance uhrazena celá část hypotéky. V případě majetkového pojištění banka hlavně sleduje, jestli klient řádně splácí hypotéku. Když klient řádně splácí, poskytne mu pojistné plnění, proto aby mohl nemovitost uvést do původního stavu. V případě, že klient řádně nesplácí, pak je pojistné použito nejdříve na úhradu aktuálního dluhu bance. Dokonce při větších prohřešcích vůči splácení bance, může být vyplacení použito na uhrazení celé hypotéky.

U pojištění nemovitosti je vinkulace z pravidla povinné. U životního pojištění je vinkulace v dnešní době spíše mimořádným zajišťovacím prostředkem. Klient za vinkulaci životního pojištění může získat slevu na úrokové sazbě.

Při vstoupení v platnost nového občanského zákoníku, se může stát, že vinkulaci pojištění bude často nahrazovat Zástavní smlouva o pohledávce.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

Sdílet: