Do čeho investovat

Názory na to se liší člověk od člověka, tak i skrze generace.

Většina Čechů se shoduje na vhodnosti investice do nemovitosti. Podívejme se na některé pro a proti. Dostatečnou hotovost na koupi domu nemá každý, pro většinu tedy přichází v úvahu hypotéka či úvěr ze stavebního spoření. Člověk platí úroky a je zavázaný na desítky let. Pro mnohé nepříjemná představa. O nemovitost je třeba se starat, platit daně, pojištění. V případě pronájmu péče a dohadování s nájemníky. Na druhou stranu je to investice, která existuje a málo co ji může ohrozit, kromě války, požáru, výbuchu, povodní apod.

Dalším způsobem, jak investovat do nemovitostí, pokud člověk má měsíčně jen pár korun, jsou nemovitostní fondy. Fungují podobně jako podílové fondy, s tím rozdílem, že nepracují s cennými papíry (akcie, dluhopisy atd.), ale nakupují konkrétní nemovitosti. Výhoda je opět ta, že člověk investuje do něčeho reálného a navíc bez starostí. Výnosy těchto fondů nekolísají tak hodně, jako u fondů cenných papírů. Je to dobrá alternativa pro každého.

Především starší generace upřednostňují investice do zlata. Výhoda je také, že má člověk něco existujícího, co si sebou může kdykoliv odnést.

Mladí preferují investice do podílových fondů, které nesou větší výnosy i za cenu vyššího rizika.

Nejmladší lidé se zajímají o kryptoměny, které jsou ovšem čistou spekulací, neboť za nimi nestojí žádná hodnota, a mohou kdykoliv dopadnout jakkoliv.

Mnoho Čechů je ale velmi konzervativních, a tak preferují peníze v bance, produkty se státní podporou (penzijka, stavebka) a životní pojištění.

Existuje mnoho možností, jak investovat, ale pro každého je vhodné něco jiného. Pro běžného člověka je v podstatě nutností vyhledat specialistu, který mu poradí. Pouštět se do investice sám bez zkušenosti nebo se nechat přesvědčit někde v bance u přepážky je recept na to, jak být hodně zklamaný.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Alexandr Pešák

Sdílet: