Přiznání daně z nemovitých věcí

V případě, že jste v minulém roce nově nabili vlastnického práva nad pozemkem či nemovitostí, v letošním roce jste povinni podat daňové přiznání, a to nejpozději do 31. ledna, s tím, že do 31. května musíte daň zaplatit. Návštěvu na finanční úřad musí podstoupit také ti, kteří v loňském roce nemovitost prodali, darovali nebo pozbyli jiným způsobem.

Daně se v jednotlivých městech liší

Abychom si udělali jasno, daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou daní, a to daně z pozemků a daně ze staveb. Za stejnou rozlohu budovy nebo pozemku zaplatíte ale v různých městech různou daň. Částku ovlivňují místní koeficienty a je také závislá na velikosti obce či města. Při vyplňování daňového přiznání potřebujete tyto koeficienty znát. Dohledat je lze na portálu finanční správy.

Větší množství dědiců

Daňové přiznání se podává také v případě dědictví. V praxi dochází často k situaci, že dědí více lidí. V tomto případě se dá situace řešit dvěma způsoby. Buď daňové přiznání vyplní pouze jeden a celou daň zaplatí pouze jeden ze spoluvlastníků, nebo každý spoluvlastník podá vlastní daňové přiznání, kde se bude hlásit ke svému podílu na nemovitosti. V případě, že se jeden ze spoluvlastníků rozhodne hlásit pouze ke svému podílu, musí tak učinit I všichni ostatní.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Kamil Vládek

Sdílet: