Jak najít vhodného nájemníka

Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů, poptávka po pronájmech nemovitostí neustále roste. Proto si svého budoucího nájemníka můžete vybrat ze spousty uchazečů. Avšak toto není důvodem si svého budoucího nájemníka pořádně „neproklepnout“. Dáme Vám pár rad jak najít toho „pravého“.

Základním kritériem by mělo být, jestli potenciální nájemník již není dlužníkem, prověřte si ho v centrálním registru exekucí či dlužníků. Pokud je nájemník dlužníkem před nastěhováním do vaší nemovitosti, je poměrně vysoké riziko, že by mohl vzniknout dluh i k vaší osobě. Zároveň není jednoduché vystěhovat nájemníka, i když prokazatelně neplatí nájem.

Důkladně se optejte, jestli bude v bytě bydlet s partnerem či známým, jestli mají oba stálou práci a příjem. Jaké mají zájmy, koníčky jestli chování nějaké domácí mazlíčky atd. Prostě se ptejte na všechno, co Vás napadne co by mohlo být potencionální hrozbou pro vaši nemovitost. Sociální sítě mohou být také užitečným pomocníkem při výběru vhodného kandidáta.

Nezapomeňte si zájemce důkladně prohlédnout, jak se při prohlídce chová a dejte na svůj zdravý úsudek. Velkým pomocníkem může být i reference od předešlého pronajímatele, proto požádejte zájemce, jestli Vám poskytne telefonický kontakt na předešlého pronajímatele.

Důkladně si připravte nájemní smlouvu, nedoporučujeme smlouvu stahovat z internetu, ale poradit se, se zkušeným právníkem, který vám smlouvu vyhotoví. Je to listina, která Vám v případě problému může spoustu věcí usnadnit. Před podpisem důkladně zkontrolujte jméno, adresu a další údaje obou stran a nezapomeňte na předávací protokol. Důkladně sepište veškerý majetek, který zůstává nájemci k dispozici a aktuální stavy energií. Doplňte stav veškerého majetku a ideálně přiložte i fotografie.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Jan Staněk

Sdílet: