Hledání bydlení nejen s oříškem je dnes skutečný oříšek.

Najít nájemní bydlení je stále větší problém! Jak vypadá aktuální situace?

Najít si nájemní bydlení je dnes skutečným problémem, poptávka je vysoká a vzhledem k rostoucím nárokům pro pořízení hypotéky na bydlení je možné očekávat její růst i nadále. Dle aktuálních průzkumů většina zájemců hledá nové bydlení déle než měsíc a dle lokality a typu nájemce nejsou výjimkou ani 4 měsíce hledání.

S největšími problémy se potýkají majitelé domácích zvířat a mladé rodiny s dětmi. Na zákon o diskriminaci majitelé bytů nehledí, jak jednoznačně prokázal průzkum, zmíněné skupiny zájemců mají v hledání výrazně menší šance. Jít však do sporu s diskriminujícím majitelem bytu bohužel nemá příliš smysl.

Zákon je zde krátký z prostého důvodu. Nájemní smlouvy většinou majitel s nájemcem sepisuje na dobu jednoho roku. I kdyby se tedy nájemník rozhodl jít do soudního sporu skrz své zvíře a vyhrál, majitel by mu jednoduše smlouvu dál neprodloužil. Podobný problém nastává i v případě, kdy si chce nájemce do bytu přesunout trvalé bydliště. V takovém případě se nejčastěji setkává s navýšením nájmu.

Nejdůležitějším faktorem při hledání nového bydlení je rychlost. Velká část volných bytů je zamluvená již první den publikování inzerátu, proto je dobré stanovit si jasná kritéria, která by měl splňovat a v případě nově objeveného inzerátu okamžitě reagovat.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: