Je výhodnější vlastní nebo nájemní bydlení?

Hodně lidí se bojí zadlužení, a proto raději platí nájem cizímu majiteli. Je ale pravda, že ztráta střechy nad hlavou hrozí vice při koupi bytu na úvěr než u nájemního bydlení?

Obě z těchto možností mají své výhody a nevýhody. Nájemník bydlí v cizím bytě a platí majiteli za to, že může využívat jeho majetek. V tomto případě se peníze ihned spotřebují na zaplacení služby a člověk nikdy nenabyde vlastnického práva. Bude nájem platit tak dlouho, dokud bude chtít bydlet.

V Brně se ceny bytů 2+kk pohybují kolem 3,5 milionu korun, nájemné takových bytů kolem 15ti tisíc korun. Když budeme počítat s inflací 2% a růstem cen nemovitostí 2%, tak se za 20 let nájemné zvýší o 80% – na 27 000 korun. Podotýkám, že byt ani po 20ti letech placení nájmu nebude Váš. Kdežto když si vezmete hypotéku za 2,7% p.a. na dobu 20 let, splátka Vás bude vychházet na necelých 17 tisíc měsíčně, což je aktuálně srovnatelné s nájmem. Vlastně až na rozdíl, že do 10let bude Vaše splátka hypotéky nižší než sousedův nájem, a že po 20ti letech budete bydlet ve svém.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Kamil Vládek

Sdílet: