Koupě bytu jako investice?

Je jasné, že ceny bytů jsou dnes na maximu, které tu ještě nebylo. Pokud žijete v zajímavé lokalitě, můžete očekávat stagnaci cen bytů, nájemné se však bude zvyšovat stále rychleji. Vzhledem k regulací a těžšímu získání hypotéky bude nájemců stále přibývat, takže budete mít větší šanci byt obsadit, a navíc si nadsadit cenu. Tomuto trendu bude nahrávat i fakt, že mladí lidí nechtějí být vázáni na jednom místě. Chtějí cestovat, poznávat svět, něco v životě zažít, a tak je mnohem jednodušší vypovědět nájemní smlouvu, než být vázán hypotékou třeba na 30 let. Tento trend můžeme vidět ve zbytku Evropy, kde nájemní bydlení tvoří přibližně 50 %. U nás se pohybujeme okolo 20-25 %.

Pokud se na celou situaci podíváme očima investora musíme zvážit na dvě varianty. Za prvé, jestli plánuji byt dlouhodobě pronajímat nebo jej kupuji za účelem následného prodeje po nějaké době. První varianta je za mě tou správnou. Stále více následujeme trendy v Evropě a na dlouhodobém horizontu vám byt nejen může přilepšit k měsíčnímu platu, ale může vám tvořit určitý polštář na stáří. V druhé variantě může nastat situace, kdy půjdou ceny bytů rapidně dolů a pokud budete naléhavě potřebovat hotovost, můžete i prodělat.

Jestliže se pro investici do bytu rozhodnete, vždy si nezapomeňte určit, komu byt chcete pronajímat a podle toho vybírejte lokalitu. Pro důchodce bude byt bez výtahu v 8 patře nepřijatelný, stejně tak pro studenta byt na okraji města bez pravidelných spojů a nějakého společenského života. Zaměřit byste se měli především na větší města nebo známá centra. Místa k výstavbě je tam stále méně a méně, tužba bydlet zde však stále větší. To dokazují i čísla. Před třemi lety se hodnota nájemného malého bytu 2+kk pohybovala ve velkých městech okolo 9 000 Kč, dnes je to již 13 000 – 14 000 Kč.

U takto situované investice musíte počítat s delší návratností vaší investice. Cena totiž nebude nejnižší, a tak se návratností blížíme zhruba 15 letům. Proto bych se nezaměřoval na úplně ta největší města jako je například Praha. Zde je výnos okolo 3-4 %, v menších městech pak 5-7 %. V některých městech jako jsou třeba Most nebo Chomutov se můžete potkat i s 10-15 % výnosem.

Doporučují menší byty, proporčně do 2+1. Pokud máte více prostředků, klidně bych se nebál koupit dva byty k rozměrech 1+kk. Každopádně se zaměřte na aktuální stav bytu. Do zrekonstruovaného bytu seženete nájemce vždy snáze.

Co se týká výbavy, tady doporučuji pouze kuchyňkou linku se spotřebiči. Nic drahého, hlavně aby plnilo funkčnost. Drahé spotřebiče by vám při nevhodném nájemníkovi návratnost mohli několikanásobně prodražit.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: