Vlastní bydlení se stále vyplatí

I když úroky na hypotečním trhu rostou, stále je možnost získání kvalitní hypotéky reálná. V září a říjnu se sjednalo nejvíce hypoték za poslední roky a teď prochází trh mírným snížení zájmu. Vzít si však hypotéku je stále na místě. Když budeme brát v potaz průměrný úrok za posledních 18 let, vyjde nám číslo 4,5%. V současnosti se úroky pohybují průměrně okolo 3% takže jsme pořád pod průměrem.

Na místě není strach z regulací, které proběhly v loňském roce. I když se s regulacemi velmi strašilo, prozatímní výsledky ukazují, že na hypotéku dosáhne stále velmi vysoký počet domácností. Pokud sečteme příjmy žadatelů, kteří nejsou z dřívějška extrémně zadluženi, na hypotéku dosáhnou.

Ceny bytů a domů v současnosti nerostou a vzhledem k současné situaci se předpokládá mírný pokles. Proto doporučuji při koupi vždy smlouvat o ceně. Při pohledu na realitní trh začínáme vídat nemovitosti, které jsou dlouho v nabídce a není o ně zájem a takových bude přibývat.

U hypoték dnes nemůžete očekávat nic jiného než růst. ČNB bude stále více a více využívat přehřáté ekonomiky a bude se snažit připravit na krizi, která zcela jistě v nejbližších letech přijde. Jedno je však jisté, ať krize bude nebo ne, v letech 2020-2022 můžete očekávat zpět průměrné úroky okolo 4%.

Růst úrokových sazeb a zpřísnění kritérií pro získání hypotéky má také za následek zvýšení nájmů. Jelikož je kapacitu nájemního bydlení omezená, pronajímatelé tlačí ceny nahoru. Mladý člověk tak nejen ve velkých městech platí tak vysoký nájem, že by se mu stále hypotéka vyplatila více.

Nakonec doporučuji, pokud se rozhodnete pro hypotéku, využít služeb finančního poradce při získání hypotéky. Ve většině případů se dokáže dostat na úroky mnohem nižší, než jste schopni si u své banky vyjednat. Pokud se rozhodnete finančního poradce nevyužít určitě se minimálně porozhlédněte v několika institucích. Největší hráči na trhu mají většinou úrokové sazby vyšší než menší konkurence.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

 

Sdílet: