Nepříznivé úvěrové registry? Jasný důvod zamítnutí hypotéky

Platíte účty za telefon? Využíváte kontokorent nebo kreditní kartu? Máte správně nastavené trvalé příkazy při splácení úvěrů? Na všechny tyto otázky byste měli znát odpověď dříve, než zažádáte o hypotéku. Nepříznivé úvěrové registry bývají častým důvodem pro nepřiznání úvěru.

 

V České republice aktuálně fungují čtyři registry, přičemž tři z těchto čtyř registrů evidují údaje o fyzických osobách. Jsou jimi:

 

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Registr SOLUS

 

 

Jakmile je vám přiznaný úvěr, hypotéka nebo půjčka, automaticky se informace propisují do některého ze systémů. Právo nahlížet do registrů mají jak bankovní, tak i nebankovní poskytovatelé úvěrů. Pokud splácíte všechny závazky včas, nemusíte mít obavy. Pokud se vám však stane, že opakovaně platíte pozdě (důvody mohou být neúmyslné), banka se o těchto pozdních platbách při scoringu dozví a může rozhodnout ve váš neprospěch. Strach je na místě pouze u aktuálních úvěrů. Jestliže je závazek dostatečně starý, nebývá překážkou. Tato doba není přesně stanovena, ale zpravidla jsou to 4 roky.

 

Podle typu prohřešku banka následně rozhoduje, jakou vám předloží oficiální nabídku. Nejčastěji nepříznivé registry odnesete na úrokové sazbě, kde může být navýšení až o polovinu! Ikdyž již máte nějaké půjčky, které řádně a včas splácíte, banka vám i tak nemusí vyhovět. Při scoringu kromě registrů banka zkoumá i výši vašich příjmů vzhledem k výdajům a i zde můžete narazit. Pokud kupujete nemovitost, nikdy neplaťte žádné zálohy, kauce nebo se neupisujte k pokutám za zrušení nabídky. Vše podepište až budete znát výsledek scoringu.

 

Registry vám informace na žádost vydají. Můžete si tak ušetřit jak čas, tak i peníze. I když výpisy z registrů nebudou úplně přijatelné, vždy je dobré oslovit nezávislého hypotečního specialistu. Ten vám ve velkém množství případů dokáže pomoci s oslovením banky, která bude k vašim výsledkům shovívavější.

 

V příští týdnu se můžete těšit na pokračování tohoto článku, kde si popíšeme, jak získat zdarma výpis z registrů.

Potřebujete poradit?Neváhejte se na nás obrátit,rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: