Úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé do 36 let pečující o dítě do 15 let

Od 15.8.2018 začal stát, konkrétně Státní fond pro rozvoj bydlení (SFRD,) přijímat žádosti
o zvýhodněný úvěr na bydlení pro mladé rodiny. Během prvního dne byly přijaty žádosti za téměř 300 miliónů korun, bylo rozhodnuto, že do konce roku stát rozdělí 1 miliardu korun.

O co se tedy vlastně jedná:

Jedná se o státní půjčku poskytnutou v maximální výši 2 000 000 Kč nejvýše však do 80% skutečných nákladů na výstavbu rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140m2. Dále je možné žádat o 1 200 000 Kč nejvýše do 80% skutečných nákladů na nákup nemovitosti, kdy podlahová plocha kupovaného bytu nepřesáhne 75m2 a podlahová plocha u rodinného domu nepřesáhne 140m2. Poslední možností v tomto programu, na kterou stát poskytuje půjčku je modernizace obydlí, kde je možné získat až 300 000 Kč. Úroková sazba byla stanovena 1,12% s dobou fixace 5 let
a maximální dobou splácení u pořízení bydlení 20 let. Modernizaci bydlení je možné splácet maximálně 10 let.

O půjčku mohou žádat rodiny, v kterých alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhnul 36 let věku, případně osoba mladší 36 let, která trvale pečuje o dítě do 15 let věku. Žadatel ani manžel případně partner v době podání žádosti nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí nebo nájemcem družstevního bytu. Tato podmínka o vlastnictví se netýká modernizace.

Každý příjemce úvěru na modernizaci obydlí, musí mít ručitele do 55 let věku s čistým příjmem 15 000 Kč za uplynulé 3 měsíce. Úvěr na výstavbu obydlí vyžaduje zástavu pozemku a budované nemovitosti v prvním pořadí, vinkulace pojištění stavby po dokončení a vinkulaci životního pojištění. Při nákupu obydlí pomocí státní půjčky je potřeba zástavní právo na kupovanou nemovitost v prvním pořadí.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

Autor: Jan Staněk

Sdílet: