Plánujete opravit chalupu? Poradíme Vám kde sehnat peníze.

Vlastnictví rekreační nemovitosti má kromě rekreační stránky i svou druhou stranu, a to je často nekončící péče o danou nemovitost. Většina chatařů a chalupářů má zvelebování jako hobby a svůj „druhý domov“ pravidelně vylepšuje a opravuje. Ovšem někteří chalupáři na to nemají čas a tak svěří opravu chalupy profesionálům, ale tato oprava stojí poměrně vysoké částky. Ale jak takovou rekonstrukci rekreační nemovitosti zafinancovat, pokud se nechcete nebo nemůžete vydat z úspor?

Půjčka na cokoliv

Nejčastější variantou je klasická hotovostní půjčka (spotřebitelský neúčelový úvěr). Výhodou je poměrně snadná dostupnost. Stačí zajít do své banky a požádat o půjčku, a pokud žadatel splní podmínky bonity (nebude mít například jiné nesplácené úvěry), banka půjčku poskytne. Žadatelé by se měli připravit na to, že neúčelový spotřebitelský úvěr nebývá zrovna nejlevnější variantou.

Účelová půjčka na bydlení

Další variantou je účelový spotřebitelský úvěr. Výhoda oproti klasické neúčelové půjčce je v nižší úrokové sazbě a případně i v delší době splatnosti, takže se splátky dají rozložit na delší dobu a rodinný rozpočet nebude tolik zatížený. Klient musí doložit i navíc doklady na co konkrétně bude půjčka použita. Když klient neprokáže účelovost financí banka mu zvedne úrokovou sazbu. Např. na opravu rekreační nemovitosti musí doložit faktury od řemeslníka nebo za nákup materiálu.

Úvěr ze stavebního spoření

Třetí možností je úvěr ze stavebního spoření. Některé stavební spořitelny při splnění konkrétních podmínek poskytnou úvěr i na rekonstrukci rekreační nemovitosti. Úrokové sazby z úvěru ze stavebního spoření budou nižší než ze spotřebitelských úvěrů a budou mít delší dobu splatnosti, což znamená menší měsíční zátěž. Obecně lze říci, že rekreační objekt musí splňovat parametry bydlení. Jde tedy o část rekreačních nemovitostí, které jsou celoročně obyvatelné nebo jsou skutečně obývané a z nějakého důvodu není možné je do katastru nemovitostí zapsat jako klasický objekt bydlení, například jako rodinný dům.

Shrnutí

Možnosti pro výběr vhodné varianty a tím i úspory v oblasti financování rekreačních nemovitostí na trhu jsou. Pokud tedy chatař splňuje podmínky pro celoroční bydlení, může použít variantu úvěru ze stavebního spoření tím, získá levnější úrok, ale daní za to je náročnější administrativa. Ze zkušeností, ale chataři volí neúčelový úvěr z důvodu menší administrativy.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Stanislav Kováč

Sdílet: