Kdy propadá realitní kanceláři složená záloha a kdy ne?

Mnoho realitních kanceláří Vám nabídne za mnoho peněz málo muziky. Naslibují hory doly, ale pak to nedodrží. Kvůli tomuto se klienti stávají nespokojenými a snaží se realitní kancelář obejít. Rezervační smlouva s realitní kanceláři Vám nic negarantuje. Pokud nechcete, nezavazuje Vás ke koupi.

Rezervování nemovitostí je především o propadlé záloze

Rezervační smlouva – to je to, co Vám v první řadě dá realitní kancelář podepsat. Podle této smlouvy se zavazujete složit zálohu. Pokud pak danou nemovitost nekoupíte, ze zálohy se stane smluvní pokuta. Realitní kanceláři propadnou Vaše peníze, protože jste ztratili zájem nebo Vám nepřiklepli úvěr. Ve stejné výši jako je záloha je sjednána i smluvní pokuta. Kolikrát praxe realitních kanceláří bývá dokonce za hranou zákona, protože na Vaše peníze nemají nárok – nevzniká jim nárok na smluvní pokutu. Vaše peníze jim tedy nepropadají a jsou povinni Vám je vrátit. Nemůžete však spoléhat na to, co se píše na internetu, ani když je to na hypotecni.info, protože každý případ je třeba řešit individuálně a záleží na konkrétní smlouvě. Pokud smlouvě nerozumíte, nepodepisujte ji dokud si nenajdete dobrého právníka, který se vyzná v tomto oboru.

Dokud rezervační smlouva není podepsaná i od prodávajícího, Vaše záloha nepropadá

Nejvyšší soud opět potvrdil své dřívější závěry, ke kterým dospěl ještě za pravidel starého občanského zákoníku, který říká, že pokud jste uzavřeli rezervační smlouvu pouze s realitní kanceláři a Vy nakonec nemovitost nekoupíte, nemá realitní kancelář na smluvní pokutu nárok. Složenou zálohu Vám musí vrátit.

V rozsudku uvedl, že smluvní pokuta je dle právní úpravy od 1.1.2014 svou povahou vedlejším závazkem. Což znamená, že aby mohla býti řeč o vedlejším závazku, musí existovat hlavní závazek. Smluvní pokutu mohou sjednat pouze věřitel s dlužníkem hlavního utvrzeného závazku. (A realitní kancelář nemůže být věřitelem, protože tím může být pouze prodávající, který se případně potom může s realitní kanceláři o smluvní pokutu v případě nároku podělit.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Kamil Vládek

Sdílet: