Pojištění domu

Zrovna jsem byl u klientky, která nemá pojištěný dům ani domácnosti. Není zdaleka sama. Podle statistik není ⅓ domů a ⅔ domácností pojištěných. Pojďme se podívat, jak by měla taková pojistná smlouva vypadat.

Hodnota domu má odpovídat ceně domu, za kterou by si ho majitel mohl nechat znovu postavit. Často na vesnicích je tržní hodnota domu mnohem nižší. Například dům, který se prodává za 2 miliony je třeba pojistit na cca 3-4 miliony, protože kdyby celý shořel, tak za 2 miliony žádná firma stejný dům nepostaví.

Domácnost je všechno, co se z domu dá “vytřepat”. Představte si, že shoří dům, pojišťovna uhradí jeho stavbu, a vy se nastěhujete do holých zdí, pokud nemáte pojištěnu domácnost. Člověk si často řekne, ale vždyť já tu skoro nic nemám, všechno je staré, to nemá žádnou hodnotu. Ale stačí se podívat, kolik dáte za jeden nákup v obchodě, co stojí talíře, příbory, hrnečky. A co teprve nový nábytek, elektronika, oblečení a boty, hračky pro děti. Kolik dáte za dárky? Když sečtete všechny tyto “drobnosti”, dostaneme se na pěknou sumu.

Mnoho lidí podceňuje pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Když například od vašeho domu chytne i sousedův. Soused na vás pak vysoudí miliony.

Pojištění občanské odpovědnosti pak slouží například když způsobíte autonehodu jako chodec. Škody mohou také jít do milionů.

Představte si, že máte smůlu, a zrovna jedna z těchto 4 základních věcí se vám stane, a vy ji nemáte pojištěnou. Z čeho zaplatíte statisícové či milionové škody? Prodáte svůj dům a začnete od začátku? Nebo půjdete do televize a budete doufat, že vám ostatní lidé pošlou peníze? Není lepší obětovat 3-4 tisíce ročně na pojištění?

Poslední věc, kterou lidé u tohoto pojištění podceňují je povodeň a záplava. Pokud v obci žádný potok neteče, tak povodně se opravdu bát netřeba. Ale jak víme z příkladů v celé zemi, bleskové záplavy se mohou objevit kdekoliv a kdykoliv. Vždycky se jen usmívám, když slyším ve zprávách lidi říkat něco takového: “už tu žiju 20 let a nikdy se nic podobného nestalo”.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Alexandr Pešák

Sdílet: