Správný výběr banky na běžné účty může ušetřit i několik tisíc!

Není tomu tak dávno, co poplatky za vedení účtu byly naprosto běžné. V dnešním tvrdém konkurenčním bankovním světě je vše jinak, a pokud stále platíte poplatky za výběry z bankomatů, za vedení účtu apod. doporučuji vám uvažovat o změně.

Co je dnes běžné a normální?

Založení a vedení účtu zdarma má už snad každá banka. Pozor si však dávejte na skryté podmínky. Někde vám musí chodit pravidelně příjem v určité výši, jinde zase musíte aktivně využívat platební kartu nebo mít další produkt například investici. K účtu máte již v základu všech bank internetové bankovnictví, které je zdarma spolu s platební kartou. Co ale bývá zpoplatněno, jsou výběry z bankomatu. Většina bank už přešla na model, kdy výběry v jejich bankomatech jsou zdarma, v ostatních jsou zpoplatněny. Doporučuji tedy vybírat banku, která má nejen výběry ze svých bankomatů zdarma, ale i z cizích.

Na co je třeba brát velký zřetel, jsou doplňkové služby. Spousta klientů, se kterými jsem se setkal, platila za služby, jako jsou informační SMS, placená hot linka pro informace k účtu a platbám nebo třeba dotaz na zůstatek u cizího bankomatu. I když se na první pohled může zdát, že jsou to drobné částky, v ročním zúčtování můžete být nemile překvapeni.

Jak můžete dále ušetřit na bankovním účtu?

Snažte se vše řešit přes internet. Spousta bank již dnes umožňuje měnit limity na platby téměř okamžitě. Můžete tak ušetřit nemalé peníze za vklady a výběry hotovostí na přepážkách v bance.

Snažte se vyhýbat kreditním kartám a kontokorentům. Banky jsou dnes ochotny na nějakou dobu půjčit bezúročně. Tato lhůta bývá zpravidla měsíc, ale může být i déle. Jak si jednou na tuto „rezervu“ zvyknete a nebudete s ní správně pracovat, popřípadě nedodržíte lhůty, mohou to být velmi draze půjčené peníze.

Výpisy si z účtu si nechávejte posílat elektronicky. Tuto možnost také nabízí téměř všechny banky a opět tím můžete ušetřit. Pokud vaše banka tyto výpis nezasílá, není třeba truchlit. V internetovém bankovnictví jste vždy schopni na pár kliknutí výpis stáhnout.

Čtěte sazebníky! I když jsou základní služby zdarma, dost často jsou omezené. Typickým příkladem jsou výběry z bankomatů. Banka v reklamě uvede, že jsou zdarma, ale je tu skryté omezení například na 5 výběrů a každý další je zpoplatněn.

Strach z přechodu není na místě

Díky tzv. Kodexu mobility, kterým by se banky měli řídit, není přechod vůbec složitý. Stačí vám pouze občanský průkaz a aktuální výpis z účtu. Na základě plné moci vám nová banka převede všechny platby včetně trvalých příkazů a inkas. Samotný převod pak trvá minimálně 14 dní. Termín převodu si však volíte vy sami. U převodu účtu je úskalím pouze nahlášení účtu na všechny instituce, které znají váš účet. V první řadě by to měl být zaměstnavatel.

Jaké je moje závěrečné doporučení? Vždy si správně vyhodnoťte, jak svůj účet budete využívat, jak často chodíte na pobočku nebo jak často vybíráte z bankomatu. Poté až budete mít první favority, přečtěte si sazebník poplatků a vyberte si tu banku, která je bude mít ideálně nulové.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: