PRŮVODCE HYPOTÉKOU 2.díl- Financování

DÍL 2. – FINANCOVÁNÍ

Úspěšně jste vybrali nemovitost. Teď budeme opět počítat. Musíme si spočítat tzv. LTV -Loan to Value, v překladu půjčka vůči hodnotě. Standardně Vám v bance nabídnou pouze tzv. 80% hypotéku, což znamená, že 20% potřebujete úspory a na 80% Vám banka půjčí. Na vyjímku pak lze získat i 90% hypotéku, na té ale budete mít horší podmínky – vyšší úrokovou sazbu, poplatek za zpracování, za odhad, vedení úvěrového účtu apod.

V bance Vám již 100%, jinak nazývanou “plnou”, hypotéku nenabídnou, avšak pokud člověk ví jak, stále se dá získat. V tomto případě nás klidně kontaktujte, bezplatně Vám poradíme, jak ji získat.

PŘÍJMY

Když o hypotéku žádáte v páru, ve výpočtu bonity jsou zohledněny výdělky obou žadatelů – počítá se tu i rodičovský příspěvek a některé vedlejší příjmy. Pod vedlejšími příjmy si představte například odměny, které plynou z dohody o pracovní činnosti, ty Vám většina bank započítá do bonity take. Horší je to ale s příjmy z dohody o provedení práce, protože ty Vám banky neuznají. Dá se ale většinou započítat příjem z pronájmu, alespoň částečně.

Další výdaje

S vlastními penězi ve výši 20% z hodnoty nemovitosti to ale nekončí. Navíc musíte zaplatit také daň z nabytí nemovitosti, která je ve výši 4% z kupní ceny. Takže při koupi domu za 4 000 000 Kč budete při 80% hypotéce potřebovat 800 000 Kč + 160 000 Kč na zaplacení daně. Několik tisíc Vás budou stat také poplatky na úřadech a právní služby. Je tedy v tomto případě počítat s tím, že ideálně potřebujete před nákupem nemovitosti 980 000 až 1 000 000 Kč.

Samozřejmě další výdaje pak budou na vybavení , nákup spotřebičů nebo v případě nových bytů na kuchyňské linky, které standardně nebývají součástí bytu.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Kamil Vládek

Sdílet: