Průvodce hypotékou 4. díl – rezervace nemovitosti

Po schůzce s naším hypotečním specialistou již víte v jaké cenové relaci si můžete vybírat nemovitost a jaký je Váš finanční strop.

Pokud jste si nějakou nemovitost již vybrali, je to jednoduché, stačí se s vlastníkem domluvit na způsobu, kterým od něj nemovitost odkoupíte.

Pokud plánujete využít služeb realitní kanceláře, budete muset podepsat rezervační smlouvu a složit zálohu z kupní ceny. Jakmile zálohu zaplatíte, realitní kancelář stáhne danou nemovitost ze své nabídky a poskytne Vám čas na vyřízení hypotéky.

Při koupi nemovitosti skrze realitní kancelář je třeba počítat také s provizí pro realitní kancelář, která se u bytů v hodnotě 2 mil. Kč pohybuje kolem 3-5%, zaplatíte tedy 60-100 tis. Kč. Provize ovšem bývá ve většině případu započtena už v kupní ceně a její výše odpovídá přibližně výši rezervačního poplatku.

Doporučujeme Vám nechat si smlouvy s realitní kanceláři nechat zkontrolovat od právníka, mohou zde být uvedeny podmínky, sankce za odstoupení od smlouvy a také lhůty pro uzavření kupní smlouvy.

Některé realitní kanceláře mají lhůtu pro uzavření kupní smlouvy pouze 14 dnů. Pokud do tohoto půjdete, je dobré mít hypotéku již vyřízenou, abyste se zbytečně nedostali do problémů. Pokud chcete mít klid na duši, ideální lhůta je alespoň 30 dní. Pokud se Vám něco ve smlouvě nebude líbit, trvejte na změně.

Pomůžeme, poradíme a vše vysvětlíme. Neváhejte se na nás obrátit.

autor:Kamil Vládek

Sdílet: