Uzná banka invalidní/starobní důchod jako příjem?

V současnosti je situace na hypotečním trhu značně nevyzpytatelná. Ne každý již dosáhne na hypotéku a parametry se budou stále zpřísňovat. A jak? To zjistíte v článcích na našich stránkách regulace hypoték. Dnes se však podíváme, jestli banky uznávají invalidní a starobní důchod jako zdroj příjmů a jestli je těžké hypotéku získat.

Hned na začátku je nutné říct si důležitá fakta. Výše invalidního důchodu se v ČR pohybuje okolo 5 000 Kč – 9 000 Kč/měsíc podle stupně invalidity. Průměrný starobní důchod činí 11 850 Kč. U invalidního důchodu je tak celkem zřejmé, že na nějakou větší hypotéku klient jen tak nedosáhne. Navíc většina bank na českém trhu buď invalidní důchod vůbec neuznává, popřípadě jej bere pouze jako vedlejší zdroj příjmů. Pokud tedy pobíráte invalidní důchod a nemáte další zdroj příjmů, neočekávejte žádnou hitparádu. Vaše možnosti jsou tedy buď další žadatel, nebo jiná forma úvěru. Některé stavební spořitelny sice umožňují uznání invalidního důchodu jako hlavního zdroje příjmů, ale vzhledem k jeho současné výši dosáhnete maximálně na částky vhodné k drobné rekonstrukci popřípadě vyplacení podílu.

U starobních důchodů je to o poznání lepší. Banky jej zpravidla přijímají jako hlavní zdroj příjmů a v plné výši. Zde ovšem narážíme na problém délky splatnosti. Pokud si na stará kolena budete chtít koupit nějaký menší jednopokojový byt, vězte, že získat jej nebude úplně snadné. Při hypotéce 1mil. Kč a úrokové sazbě 3% se splatností 10 let (počítáno s dřívějším odchodem do důchodu a prodloužení délky splatnosti) vás měsíční splátka hypotéky vyjde 9 656 Kč. Z porovnání s průměrnou výší důchodu v ČR pak vyplývá, že získání opět nebude jednoduché, jestliže jste jeden žadatel nebo nemáte další zdroj příjmů.

Podtrženo, sečteno, plánujete li drobnou rekonstrukci nebo vypořádání menšího podílu, může vám invalidní či starobní důchod stačit. Naopak jste li sám žadatel, nemáte další bankou uznatelné příjmy a plánujete větší rekonstrukci nebo jiný větší záměr, zcela jistě vám bude úvěr zamítnut pro nedostatečnou bonitu. Zajímá vás, jestli dosáhnete na hypotéku? Neváhejte nás kontaktovat a my vám prověříme vaše možnosti.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: