CENY NEMOVITOSTÍ ROSTOU A S TÍM, I RIZIKO PODPOJIŠTĚNÍ!!

Náš trh s realitami již delší dobu zaznamenává rostoucí ceny nemovitostí. Pro jejich majitele to znamená, že hodnota jejich majetku stoupá, což je pozitivní. Na druhou stranu, ale růst cen představuje také velké riziko, které si hodně lidí neuvědomuje. Jejich nemovitost může být tzv. podpojištěná. V takovém případě a v případě škodné události je pak pojišťovny mohou krátit na pojistném plnění.

Majitelé nemovitostí se mohou radovat, hodnota majetku jim roste pod rukama. Ceny vzrostly po celé zemi, a hlavně ve větších městech až o desítky procent.

Na druhou stranu má tento efekt i své „bubáky“, tím je, jak odborníci varují, že s rostoucí hodnotou nemusí být nemovitost dostatečně chráněná pro případ katastrof, které mohou nastat.

Pak by v případě škody nebo úplné likvidace nemovitosti nemusela náhrada, kterou by majitelé nemovitosti dostali od pojišťovny, stačit ať už na odstranění škod nebo na pořízení nemovitosti nové.

U velkých škod může nastat problém s podpojištěním.

Některé pojišťovny se docela často setkávají s nastavenou nižší cenou nemovitosti než její skutečná hodnota. U pojišťovny UNIQA je toto evidováno u každé páté nahlášené škodě větších rozměrů. Stejně tak i u České podnikatelské pojišťovny. ČSOB Pojišťovna dle odhadují z šetření velkých škod cca podpojištění u 30 % případů.

Velmi často je to z důvodu, že lidé si neuvědomují, jak důležité je pojistné smlouvy aktualizovat souběžně s vývojem trhu cen nemovitostí. Samozřejmě podpojištění může vzniknout také při nárůstu ceny nemovitosti z důvodu rekonstrukce či různých průběžných úprav nebo vylepšení.

K podpojištění může dojít také v případě, že majitelé nemovitosti neuvedou správně náležitosti o rozměrech, a to má za následek nižší pojistnou částku.

Pravidelné aktualizování vaši nemovitost ochrání

Pojišťovny se většinou snaží klienty ochránit před podpojištěním již při sjednání pojistné smlouvy.

Například u pojišťovny Kooperativa, je vždy prováděn orientační výpočet minimální pojistné hodnoty nemovitosti. Klient si pak zvolit možnost indexace (automatické aktualizace pojistné částky) a pojistitel (pojišťovna) pak garantuje, že neuplatní případné podpojištění. Česká podnikatelská pojišťovna se snaží předcházet tak, že oslovuje klienty, kteří zde mají smlouvu starší pěti let. UNIQA doporučuje uvádět nadstandardní prvky a správné rozměry, a pravidelnou aktualizaci jednou za 4 až 5 let.

Každopádně ať jste u jakékoliv pojišťovny, hlavní zodpovědnost za svůj majetek nesete jako majitel VY, takže se nespoléhejte, že to za vás pohlídá pojišťovna.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

Sdílet: