Jak spořit efektivně

Říká se, že člověk nezbohatne z peněz, které vydělá, ale z těch, co neutratí. S tímto tvrzením souhlasím, a proto si dnes pokusíme vytvořit seznam věcí, za které možná zrovna Vy utrácíte a na kterých se dá ušetřit. Aby člověk měl motivaci spořit, musí mít nějaký cíl, na který spoří. Ať už je to dovolená nebo nové auto, nějak na to prostě naspořit musíte.

Mezi lidmi je už poměrně známo, že by si měli tvořit nějakou finanční rezervu, ovšem většina lidí neví jak a z čeho peníze odkládat. Výdajů v domácím rozpočtu je poměrně dost, ale když si je rozdělíte do několika oblastí, nic Vám neunikne.

1.Pravidelné výdaje
Nejlépe se určují výdaje pravidelných plateb. Nejprve si spočítejte, kolik peněz Vám z rozpočtu odchází za stavební spoření, penzijní připojištění, investice, splátky veškeré pojištění atd. Vypište si všechny tyto položky a k nim částku, kterou měsíčně zaplatíte.

  1. Bydlení
    Platby za bydlení se dají také jednoduše monitorovat. Většinou se Vám automaticky strhávají z účtu. V této sekci se Vám vyplatí položky rozepsat detailněji. Rozdělte si soupis na základní energie – teplo, elektřina, plyn… Dále věci jako je spotřeba vody, fond na opravy, renovace, služby nebo na správu domu.
  2. Kolik zaplatíte za ježdění
    Zkuste si vyhodnotit kolik měsíčně zaplatíte za pohonné hmoty nebo za jízdné. U aut potom spočítejte kolik zaplatíte za opravy, přezutí pneu, výměnu oleje a další údržbu. Tyto údaje posbírejte třeba za poslední dva roky a spočítejte kolik Vás to vyjde měsíčně.
  3. Nákupy a služby

Tato kategorie se určuje snad nejhůře. Platíte-li kartou, tyto údaje naleznete na výpisu z bankovního účtu a máte takřka vyhráno. Ostatní co platí převážně v hotovosti si mohou stáhnout mobilní aplikaci, do které si budou zapisovat své výdaje na jídlo, oblečení, léky, jízdné nebo nový telefon atd.

  1. Způsob trávení volna
    Myslím si, že název mluví za vše, pokud se každý pátek scházíte s přáteli a utratíte příliš peněz, měli byste zlepšit svoji kontrolu nad tím jak moc utrácíte.

 

A teď k výsledku

Nyní si sami musíte posoudit, zda Vám zbývá dostatek peněz pro tvoření finanční rezervy. Většině lidí tato rozvaha ukáže, že moc peněz jim nezbude, občas dokonce fakt, že utrácejí víc než vydělají. Proto je čas začít hledat prostor, kde ušetřit. Šetřit se dá skoro ve všech těchto kategoriích a na všech položkách. Za mě nejjednodušší způsob jak ušetřit, někdy i desítky tisíc, je mít správně nastavená všechna pojištění. Je to způsob, který Vás nijak neomezí a ještě Vám ušetří peníze. To stejné by se dalo říci i o bydlení. Ano, chápu, to kolik projezdíte většinou ovlivnit moc nelze, ale další bod, nákupy a služby, Vám dokáže ušetřit desítky tisíc ročně. Stačí si nekupovat tolik věcí, které nepotřebujete. Co se týká posledního bodu, z mého pohledu je dobré vytvořit si svůj fond, ze kterého budete brát peníze na večírky s přáteli, dovolené a další radosti.

 

Pokud chcete poradit jak na tvoření finanční rezervy, napište nám!

autor: Kamil Vládek

Sdílet: