Chci financovat bydlení, jaký produkt mám vybrat?

Hypotéka, Amerika, úvěr ze stavebního spoření či dokonce spotřebitelský úvěr… Co si vybrat? Krátké vysvětlení nejčastějších pojmů.

Hypotéka sama o sobě je úvěr, který slouží k financování bydlení. Úvěr je zajištěný nemovitostí. Tedy pokud nesplácím, banka mi může „sebrat“ nemovitost a využít ji k doplacení úvěru.

Americká hypotéka funguje stejně, s rozdílem tím, že peníze které z ní dostanu nemusí sloužit k financování bydlení. Mohu je použít na cokoliv. Oproti klasické hypotéce je značně nákladnější, tedy za ni budu platit více peněz – budu mít větší úrok.

Úvěr ze stavebního spoření oproti tomu by měl opět sloužit k financování bydlení. Tento úvěr v některých případech nemusí být zajištěný nemovitostí. Pro porovnání toho, jestli se mi více vyplatí hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, je zde mnoho parametrů, podle kterých se orientovat.

Spotřebitelský úvěr by neměl být využíván k účelům financování bydlení. Hlavním důvodem je obrovská nákladnost produktu – vyšší úroky, tedy i vyšší splátky.

Který produkt tedy mám vybrat?

„V naprosté většině případů je nejvhodnějším produktem pro financování klasická hypotéka. V určitých případech se můžeme bavit o úvěru ze stavebního spoření.“

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Jan Zikmund

Sdílet: