CO JE TO LTV? POJEM, KTERÝ JE V ŽEBŘÍČKU PŘI ŽÁDÁNÍ O HYPOTÉKU HNED ZA PŘÍJMY A VÝDAJI

LTV z anglického Loan to value v překladu znamená „úvěr k hodnotě“. Vyjadřuje poměr mezi hypotečním a zástavní hodnotou nemovitosti, často se udává v kombinaci s číselnou hodnotou. Například obecně používaný výraz „osmdesátiprocentní hypotéka“ je tedy formálně nazývána jako LTV 80. Číslo značí procento z ceny nemovitosti, z kterého lze vypočítat maximální výši hypotečního úvěru, který bude klientovi poskytnut.

LTV je jeden z hlavních rizikových faktorů, který věřitel (banka) hodnotí při kvalifikaci dlužníka (žadatel o hypotéku). Pravděpodobnost prodlení při splácení hypotéky a hrozba, že dlužník nebude moci hypotéku splácet, se zvyšuje s vyšším LTV poměrem, který dlužník žádá. Jednoduše řečeno, čím vyšší máte LTV, tím jste pro banku rizikovějším klientem. Proto věřitelé často požadují od dlužníka pojištění hypotéky, jako je životní pojištění nemovitosti, životní pojištění dlužníka atd., a toto vše zvyšuje hypotéku. Můžeme tedy také říci, že čím vyšší LTV, tím může být vyšší i úrok.

Příklad:

Výše úvěru         2 000 000 Kč

Hodnota nemovitosti dle odhadu banky   2 500 000 Kč

LTV        80 %

 

Schvalování takovéto hypotéky pak banky provádí s vyšší pozorností.

Pokud banka v ČR kryje poskytované hypotéky Hypotečními zástavními listy, může podle Zákona o dluhopisech, pokrýt pouze část úvěru do výše 70 % hodnoty nemovitosti (tj. LTV hypotéka do 70 %).

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

 

Sdílet: