Rovnocenní soupeři! Stavební spoření versus hypotéka.

Hypotéka či stavební spoření? V dnešním článku si porovnáme výhody a nevýhody obou úvěrových produktů.

 

  1. Zajištění
    Pokud se rozhodnete půjčit si větší obnos peněz na koupi či renovaci domu nebo bytu, musíte dát do zástavy nějakou nemovitost, která bude sloužit jako taková pojistka pro banku kdybyste náhodou v pozdějším období řádně neplatili.

 

Kdy hypotéku získáte:
Po samotném podepsání smlouvy o hypotečním úvěru.
Pro úspěšné vyhovění žádosti, musíte mít samozřejmě dostatečný příjem, ze kterého budete schopni splácet hypotéku a to nejvýše 45% čistého měsíčního příjmu a dále máte-li naspořeno alespoň 20% z půjčované částky.
Po doložení veškeré potřebné dokumentace ihned získáte požadované peníze.

 

  1. Úroková sazba
    Od září roku 2018 vystoupaly úrokové sazby hypoték k 2,57 % a podle informací hypotečních bank, budou stále pomalu růst. Sjednané úrokové sazby se mohou měnit v důsledky situaci trhu.

Jistotu ve stabilitě úrokové sazby můžete získat u stavebního spoření, kde získáte takzvaný překlenovací úvěr, který se po splnění podmínek spořitelny změní v úvěr řádný a vy po celou dobu máte jistotu že se sjednaná úroková sazba zůstane stejná.

 

Kdy dosáhnete překlenovací úvěr ze stavebního spoření:
Hned po sjednání smlouvy o něj můžete žádat.

Splněním všech standardních podmínek (DTI, LTV, DSTI).

Musíte platit sjednaný úrok minimálně 2 roky, abyste splnili podmínky pro úvěr řádný.

V této fázi platíte úroky z celé půjčené částky – peníze co posíláte jsou úrok a takzvané dospořování.

Kdy získáte řádný úvěr ze stavebního spoření:
Smlouva o stavebním spoření minimálně 2 roky stará.
Musíte splnit bodové ohodnocení dané spořitelny. Čím více peněz na smlouvě máte uloženo, po delší dobu tím lépe.
25% až 50% sjednané cílové částky je potřeba mít naspořeno.

 

  1. Předčasné splácení
    Od roku 2016 je možné u hypotečních úvěrů jednou za rok zdarma splatit až 25% z výše úvěru. V době refixace, když se mění úroková sazba, je samozřejmě možné splatit jakoukoli částku. Podobné je to i u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. Ale po dosažení řádného úvěru je možné bez sankcí splatit jakoukoli dlužnou částku – je jen potřeba informovat alespoň dva měsíce dopředu danou stavební spořitelnu.

 

  1. Poplatky
    U hypotéky se platí za posouzení žádosti o úvěr kdy může být poplatek i 1% z půjčované částky. U stavebního spoření se platí poplatek hned při podpisu smlouvy a to za její uzavření taktéž 1% z cílové částky. Takže při smlouvě na 1,5 milionu kč budete vydávat hned 15 tisíc korun + poplatek za vedení, který se liší, ale ročně může vyjít až na 400 Kč ročně.

5.Dokládání výdajů
U obou úvěrových produktů musíte peníze využít k účelu, pro který si berete úvěr ( koupě domu, rekonstrukce atd…) Tento účel je potřeba vždy doložit buďto bance pošlete faktury a účtenky, nebo zajistíte zprávu. U stavební spořitelny je možné dokládat fotografie na kterých bude stav objektu na začátku akce a stav objektu ke konci akce.

 

Každopádně existují i bezúčelové hypotéky, takzvané americké hypotéky, kdy zastavíte dům a peníze můžete utratit za co budete chtít. Úrok je ale vyšší.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Daniel Procházka

Sdílet: