Typy splácení a kdy lze ušetřit na úrocích

V dnešním světě hypoték existuje nejčastěji 5 typu splácení ( anuitní, degresivní, lineární, progresivní a variabilní-float). Zde najdete podrobnější informace https://www.hypotecni.info/parametry-hypoteky-pouziti-financnich-prostredku/parametry-hypotecnich-uveru/

V dnešním článku se podíváme na rozdíl mezi anuitním splácením a lineárním splácením.

Nejčastějším typem splácení je anuitní splácení. Anuitní splácení spočívá v tom, že měsíční splátka má stále stejnou výši a mění se pouze poměr zaplacených úroků a částky úmoru dluhu v rámci každé splátky.

Dalším způsobem splácení hypotéky je lineární. U tohoto typu splácení ušetříte více na úroku než u anuitního splácení. Lineární splácení je založeno na principu kde se úroky počítají z aktuální výši jistiny. Při lineárním splácení se úvěr v první polovině splatnosti umořuje rychleji z důvodu, že na počátku je splátka vyšší než při anuitním splácení. Z nižšího dluhu pak klient zaplatí nižší úroky.

Příklad:

Hypotéka ve výši 2 400 000 Kč se splatností 20 let a s úrokovou sazbou 2.74% p.a.

Při anuitním splácení zaplatí klient na úrocích cca 297 000 Kč.

Při lineárním splácení bude vyšší měsíční splátka cca o 3000 Kč, ale klient zaplatí po 5 letech na úrocích o cca 9000 Kč méně a po deseti letech je úspora více jak 28 000 Kč na úrocích.

 

Z tohoto pohledu vypadá lineární splácení výhodnější. Nicméně se lidé neřídí primárně splatností, ale výší splátky. Ta by měla být přiměřená možnostem klienta, tedy ani zbytečně nízká, ale ani zbytečně vysoká. Pokud je klient schopen splácet větší částku je pak výhodnější anuitní splácení s kratší dobou splatností, než lineární s delší dobou splatností.

Klíčem tedy ke správné volbě je potřeba porovnat oba způsoby splácení u stejné výše splátky.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Stanislav Kováč

Sdílet: