DALŠÍ ZDRAŽOVÁNÍ? INFLACE V NEJBLIŽŠÍCH MĚSÍCÍCH JEŠTĚ POROSTE, UPOZORŇUJÍ EKONOMOVÉ.

Inflace v příštích měsících s největší pravděpodobností ještě poroste až k hranici 3%. Růst má svědomí letošní zvyšování cen bydlení a rostoucí příjmy domácností. Vyplývá to z reakcí analytiků na dnešní údaje o únorové inflaci. V letních měsících by dle ekonomů, měla inflace začít opět klesat.

 Pozn.:

Co je to inflace?

Inflací rozumíme opakovaný růst cen v ekonomice. Ceny jednotlivých druhů zboží se v čase zvyšují (platí zde zákon nabídky a poptávky, to znamená, že ceny se mohou i snižovat) = cenová hladina roste. Cenová hladina je jednoduše řečeno „průměrná cena zboží“.

Zdražování, které vidíme na u zvyšující se ceny benzínu, jídla, bydlení a dalších druhů zboží je tedy změnou cenové hladiny, tedy inflací.

 Meziroční nárůst spotřebitelských cen v únoru zrychlil na 2,7 % oproti lednovým 2,5 %. Takto výrazný růst cen jsme mohli zaznamenat naposledy v říjnu roku 2017. Na zrychlení inflace mělo zásluhu hlavně zdražení potravin a ke zvyšování cen neméně přispěly také náklady na bydlení. Meziměsíčně ceny rovněž vzrostly, a to o 0,2 %.

Vrchol inflace nastane podle ekonomů Komerční Banky v březnu a dubnu, kdy by měla vystoupat až ke 2,9 %. Poté by měla podle nich v průběhu roku hodně pozvolna klesat ke 2 %.

Za růst inflace podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte, Davida Marka, může i tlak na růst výrobních nákladů, a to hlavně mezd. Podle něj se růst mezd nejprve zakousl do marží (rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou zboží) firem, nyní se ale čím dál tím více promítá v cenách. Růst zakázek a výroby nyní roste o něco pomaleji, ve vývoji mezd a cen se to projeví se zpožděním několika čtvrtletí.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radimír Jáč uvádí, že vývoj vnitrostátní inflace zůstává činitelem, který bude centrální banku tlačit k dalším úvahám o zvýšení úroků. Okolní podmínky, tedy slabý hospodářský růst v eurozóně a odsouvání scénáře zpřísnění měnové politiky Evropské centrální banky, ale hovoří proti uspěchanosti na straně ČNB.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

 

Sdílet: