Investovat nebylo nikdy jednodušší. Na co si dát pozor?

Díky rostoucí ekonomice a stále vyšším a vyšším platům, stále více Čechů přemýšlí, jak zhodnotit své úspory. Trh s investicemi na to reaguje poměrně rychle a možnost investovat máte během několika málo vteřin. Dokonce už i v televizních reklamách vidíme častěji možnosti investic místo možnosti úvěru. Na tento ekonomický růst nereagují pouze bankovní a investiční domy, ale vznikají nové a nové subjekty, které se investováním zabývají. Právě kvůli těmto firmám si dnes řekneme, na co si dát pozor, abyste se nenechali napálit a nepřišli tak někdy o všechny své celoživotní úspory.

Dříve založit si investiční účet bylo poměrně zdlouhavé a náročné. Dnes jste schopni na pár kliknutí například z mobilního telefonu otevřít investiční účet, kde můžete investovat už od 1 Kč. Při tvorbě účtu ať už přes aplikaci nebo portál, uvidíte nádherné reklamy. Příběhy těch, kteří díky investicím vydělali miliony a dnes nemusí pracovat. Vše je podloženo barevnými grafy. Člověku se může zdát, že ani žádná rizika neexistují, že dosáhne stejných peněz snadno a rychle. Opak je však pravdou. Každá investice sebou nese jistou míru rizikovosti a než začnete investovat, měli byste velmi dobře vědět, do čeho investuji, u koho investuji a jaká jsou již zmiňovaná rizika.

Protože i já osobně jsem spíše konzervativní investor, nebudu se dnes zabývat vysoce rizikovými možnostmi investování jako jsou různé druhy kryptoměn, výrobních center, různých variant coinů, těžebních věží apod..

Jednou z nejdůležitějších věcí je pochopit, do čeho vlastně investuji. Dnes se na trhu potkáte s velkým množstvím ambiciózních firem, které mají velké cíle, ale jsou teprve na začátku. Možností na výběr máte mnoho přes zpracovatelský průmysl až k robotice. Vy sami byste měli znát míru rizika, do kterého se chcete pouštět, když chcete investovat. Úplně jiné je riziko start-up firmy než zaběhlé s dlouholetou tradicí. Pokud si nejste sami schopni vyhodnotit rizika, určitě se do žádné investice nepouštějte a raději se ještě chvíli zaměřte na výkazy firmy, její zdraví, zjistěte si něco o jejich vedení a až si budete jisti, že tato investice je pro vás ta pravá, tak ji uskutečněte.

Další důležitou otázkou je zprostředkovatel investice. Investujete přes nástroje banky, investiční společnosti nebo přes nějaký software vytvořený bůh ví kým? Zde byste měli zcela jistě využít někoho, kdo je regulovaný Českou národní bankou. Míra jistoty a ochrany je mnohem větší, než když si najdete investiční platformu společnosti, která není nijak regulovaná. Můžete se tak snad dostat do problémů, hlavně v případě soudních sporů.

Nakonec se opět vraťme k výše zmiňovanému riziku. Pokud nezvolíte investiční nástroj, který je dostatečně diverzifikovaný, měli byste znát, jaká jsou rizika spojená s akciemi, dluhopisy, komoditami a mnoho dalšího. Vždy je vhodné co nejvíce svoje investiční portfolio diverzifikovat. Snížíte tak hodnotu úpadku jednotlivých segmentů. Je skoro pravidlem, že když se jednomu segmentu nedaří, jiné zase rostou. Nikdy nevsázejte vše na jednu kartu! Dále byste měli mít dostatečné množství prostředků. Téměř vždy se potkáte s minimální investičním příspěvkem. Na trhu je jen velmi málo nástrojů, které umožňují investovat pod 500 Kč měsíčně. Pokud tedy nemáte dostatečné množství prostředků a nechce jít do spekulací do start-up firem, určitě se zaměřte na nástroje, které dokáží i 500 Kč měsíčně dostatečně diverzifikovat. Pokud se i přesto všechno rozhodnete vsadit vše na jednu kartu, určitě věnujte čas studiu daného investičního nástroje.

Moje doporučení je každopádně svoje rozhodnutí konzultovat s člověkem, který dané problematice rozumí a je schopen vám za pár kliknutí zjistit, jestli je vaše investice opravdu taková, jak se vám jeví. Může vám také doporučit osvědčené nástroje nebo odborníky, kteří za celou práci udělají.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: