Místo rodinného domu chata, skončíme tímto tempem ve stanech?

Ceny nemovitostí rostou a ani chaty nejsou výjimkou.

Nejen aktivní životní styl a pouto s přírodou způsobují, že jsou chaty čím dál více využívány, jako trvalé obydlí. Zájem o chaty stoupá, a to i přes četné nevýhody, které takové bydlení obnáší. Sehnat vyšší hypotéku za solidních podmínek je čím dál větší problém a k tomu ceny nemovitostí stále rostou.

Spousta Čechů si již koupi rodinného domu nemůže dovolit, proto se uchylují k alternativám neekonomického bydlení v nájmu, a dokonce i nahrazování domů chatou. I když je možné najít spoustu kladů na bydlení v chatě, potýkají se jejich majitelé se spoustou problémů. Mezi nejzávažnější patří častá absence pouličního osvětlení, horší příjezdové komunikace a větší vzdálenost do měst. Výhoda blízké přírody je zaplacena nedostupností kulturního vyžití a život je zde více samotářský především v zimním období.

Trh reaguje na vyšší zájem a cena chalup v posledních letech značně vzrostla a průměrný věk zájemců naopak klesnul. Mladé rodiny, které preferují samostatné vlastní bydlení a nedosáhnou na větší hypotéku se již po chatě nezdráhají sáhnout. Rostoucí ceny nájmů motivují i majitele městských bytů ke stěhování do chat a k pronajímání vlastního bytu.

V případě financování bydlení hypotečním úvěrem od banky je nezbytné, aby měl objekt alespoň evidenční číslo. Co se týká stavebních spořitelen, musí být zapsán v katastru nemovitostí k trvalému bydlení. Každý případ je však individuální a je lepší si nechat poradit specialistou.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: