Zvýšení úrokových sazeb je tady a do konce roku možná není poslední.

Rada České národní banky rozhodla na středečním zasedání.

Již potřetí v řadě rozhodla rada ČNB o navýšení úrokových sazeb, pro tento verdikt hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že se možná nejedná o poslední navýšení v tomto roce, sazby by letos mohly vyšplhat až ke třem procentům, ale vše ukáže listopadová prognóza. Důvodem zvýšení je ekonomická situace v ČR, výrazně rostou mzdy, koruna slábne a inflace převyšuje cíl ČNB.

Prozatím základní úroková sazba vzrostla o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta. Tato změna se projeví právě na úvěrech komerčních bank, které plánují díky svým rezervám zvyšování postupné během října. Navýšení základní sazby se však má na úrocích komerčních bank promítnout výrazněji, než tomu bylo v předchozích měsících. Již teď se totiž banky snažili tlumit růst základní sazby a potažmo své úroky na nízké hladině za pomocí rezerv.

Od pondělí také začínají platit zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték, což by mělo zasáhnout trh hypoték ještě výrazněji než vyšší úrokové sazby. Z počátku se očekávalo, že se nově vytvořené regulace v podobě indexů DTI a DSTI budou týkat pouze nových úvěrů, ale většina bank na českém trhu tyto pravidla zavede i u refinancování. Lidé s nevýhodnou hypotékou z dřívějška se můžou potýkat s problémem, kdy kvůli novým pravidlům nebudou moci refinancovat. Změny budou mít negativní vliv i na ceny starších bytů a očekává se růst nájmů.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: