MLADÍ SE MOHOU RADOVAT. LETOS BUDE UVOLNĚNA 1 MILIARDA KORUN NA BYDLENÍ.

Výhodné půjčky na bydlení pro mladé do 36 let, který administruje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), bude pokračovat i letos. Objem se navýší z loňských 650 milionů na 1 miliardu korun.

Zvýhodněný úvěr je určen pro mladé lidi, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém aspoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů ke dni podání žádosti není starší 36 let, nebo nežijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ale pečují trvale o dítě do 15 let a ke dni podání žádosti nejsou starší 36 let. Výše úvěrů se potom odvíjí od záměru realizace.

V případě, že jde o zmodernizování bytu, lze získat maximálně 300 tisíc korun, v případě koupení bytu až 1,2 milionu korun, a pokud se jedná o stavbu nebo koupi rodinného domu, je stanovena maximální výše úvěru na 2 miliony korun. Délka splatnosti úvěru je 20 let, výjimečně 25 let.

Klára Dostálová (ANO), ministryně pro místní rozvoj na letošek vyjednala navýšení rozpočtu ministerstva, které poslouží především obcím. Na národní dotace půjde 3,2 miliardy korun. Dotačně-úvěrový program Výstavba tam ministerstvo uvolní 2 miliardy korun. Ten má v plánu úřad vyhlásit v březnu.

Tento program dovolí obcím vystavět nájemní byty, a to nejen pro vymezenou skupinu obyvatel v sociálně těžké situaci (sociální byty). Přispěje k řešení chybějících profesí v obci (byty pro učitele, lékaře, policisty). Rozhodovat do čeho investovat budou starostové.

Na výstavbu sociálních bytů budou poskytnuty přímé a nevratné dotace až do 100% výše a na další část bytů potom zvýhodněný dlouhodobý úvěr.

Novinka je Podpora dostupnosti služeb. Tento program je určen na přípravu prostor pro provozování služeb základní lékařské péče a obchody. Obce můžou získat až pět milionů korun mj. na rekonstrukci či výstavbu objektu, který bude nabídnut k provozování služeb (smíšené zboží, pošta), nebo pro provoz základní lékařské péče (pediatr, praktický lékař, zubař).

Žadatelem může být obec do 1000 obyvatel, dotace může být do 70% uznatelných nákladů.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

Sdílet: