Novela zákona má posílit pravomoci ČNB.

Dle vedení centrální banky jsme na hraně vrcholu finančního cyklu!

V poslední době došlo již ke čtyřem navýšením úrokových sazeb, přičemž guvernér ČNB Jiří Rusnok nevylučuje možnost dalšího navyšování. Pokud dále potrvá ekonomický růst nad potencionálem a porostou ceny nemovitostí a mzdy, je růst úrokové sazby téměř jistý. Problémem současné ekonomiky je především nedostatek pracovních sil, což je ukazatelem přehřívání ekonomiky, kterou mohou ochlazovat právě rostoucí úrokové sazby.

Nový legislativní návrh má dopomoci k posílení pozice ČNB prostřednictvím jejích navýšených pravomocí. Měl by se díky němu rozšířit počet nástrojů, které může národní banka využívat pro udržování finanční a měnové stability. Záměrem návrhu je posílit odolnost bankovního světa.

Koncem listopadu projednávalo vedení centrální banky Zprávu o bankovní stabilitě, kde byla hlavním tématem její aktualizace. Vedení se shodlo, že se nacházíme na hraně vrcholu finančního cyklu. Banky již neporostou tak rychle jako doposud, a i když je pro ně doba stále příznivá, snahou vedení centrální banky je přimět komerční banky tvořit rezervy pro horší časy.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: