Náhled do registrů BRKI, NRKI, SOLUS

Na základě předešlého článku nepříznivé úvěrové registry se dnes podíváme, jak bezplatně nahlédnout do registrů BRKI, NRKI a SOLUS. Pokud hojně využíváte půjčky a úvěry, může se občas stát, že i když máte úvěr splacený, banka ho v registrech zapomene smazat. Když pak žádáte o hypotéku, je vám zamítnuta z důvodu “nezaplacených“ dluhů. Jak tedy nahlédnout do registrů?

Od 25. 5. 2018 platí nová legislativa EU na ochranu osobních údajů jménem GDPR. I když pro většinu firem a podnikatelů je to papírování navíc, pro fyzické osoby to znamená bezplatný náhled do registrů. Díky této směrnici jsou všechny instituce povinné sdělovat informace, které o vás vedou. Obecně platí, že žádosti vyřizované elektronicky jsou zdarma (prozatím), proto bych volil tuto formu komunikace.

BRKI a NRKI

V první fázi zde stačí napsat dopis, že se dovoláváte svých práv ohledně zpracování vašich osobních údajů. Je dobré, když je dopis napsaný trochu právní formou, ale není to podmínkou. Poté se vaše žádost zaeviduje a pracovník registru vás vyzve k vyplnění formuláře, který bude třeba doručit buď osobně na klientské centrum, prostřednictvím datové schránky nebo poštou s ověřeným podpisem. Odpověď očekávejte ve lhůtě 30 dní.

SOLUS

Do tohoto registru lze zaslat podobný první dopis. Pak vás bude čekat vyplnění speciálního formuláře. Ve formuláři bude uvedeno, že je třeba uhradit poplatek, kdy platební údaje dojdou emailem. Sám jsem tuto možnost zkoušel, ale nedošly.

Po vyhodnocení vám dorazí výpisy, ze kterých už budete schopni přečíst, kdy jste jaký úvěr měli, jak ho spláceli a jestli opravdu všechny banky smazaly vaše předešlé splacené úvěry a půjčky.

A proč vlastně o takový výpis žádat a přidělávat si starosti? Jak jsem psal na začátku, pokud budete znát svoji úvěrovou historii, nebudete překvapeni, když vám banka nebo nebankovní instituce nebude chtít poskytnou úvěr, kreditku, nebo budete mít vyšší úrokovou sazbu (kvůli rizikovosti). Navíc je to zdarma, což do budoucna být nemusí. A proto neváhejte, pokud se chystáte vzít si hypotéku, určitě tuto možnost využijte.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka

Sdílet: