Podnikání v krátkodobých nájmech

Plánujete začít podnikat v krátkodobých nájmech? Pojďme se podívat, jestli se to vyplatí.

V poslední době více majitelů v Česku dávají přednost krátkodobým nájmům než dlouhodobým nájmům a to z důvodu dvojnásobné výnosnosti až kolem 10%. Nicméně zde hrozí riziko obsadit byty mimo sezónu.

Pořízení nemovitosti jako investice

Češi nemovitosti většinou pořizují s cílem získat bydlení pro svoje děti a to se týká až 50% nemovitostí pořízených v ČR. Nicméně momentální situace na trhu vzhledem k cenám nemovitosti nahrává spíše krátkodobým nájmům, i když se jedná o nákladnou záležitost jak pro majitele tak i klienta.

Nejvíce krátkodobých nájmů dle studie se nachází v hlavním městě a to 23% (tj. přes 18 000 bytů), ale jeho obliba stoupá i v dalších krajských městech např. Ostravě a Brně. Většinou majitelé, ale pronajímají své nemovitosti příležitostně za cílem pokrýt své vlastní vysoké náklady za bydlení a to až dvě třetiny majitelů.

Vyplatí se investice do krátkodobých nájmů?

Zisk z krátkodobých nájmů ovlivňuje především lokalita, kde se nemovitost nachází. Dlouhodobé nájmy vynáší až 6% a krátkodobé nájmy až 12%. Majiteli bytu tak zbude před zdaněním zisk (až 34%). Mezi další náklady patří: odvod daní, správa a rezervace check-inů, úklid a provoz bytu, poplatky za energie, internet a příspěvky do fondu oprav.

Pronájem bytu na krátkou dobu je velmi náročný po časové stránce (např. vyhradit čas na předání bytu, komunikace se zájemci, úklid bytu, mnoho papírování, platit daně atd.).

Na co musíte myslet, pokud začnete podnikat v pronájmu:

  • Podle Generálního finančního ředitelství podléhají DPH v ubytovacích službách.
  • Vztahuje se na ně daň z příjmů fyzické nebo právnické osoby.
  • K výkonu podnikání potřebují živnostenské oprávnění.
  • Byt bude třeba ohlásit jako provozovnu.
  • Bude třeba vést si domovní knihu.
  • Je nutné odvádět rekreační (lázeňský) poplatek.
  • Cizince musíte ohlásit na cizineckou policii

Pokuty se mohou vyšplhat až k 50 000 Kč za nesplnění z některých podmínek.

 Praktický příklad: Byt 2 + 1 v centru Prahy

Turisté za byt 2+1 v centru Prahy zaplatí ročně 739 000 Kč tj. 61 000 Kč měsíčně. Majitel musí odvést 2% rekreační poplatek, cca 15% za správu bytu, úklid a praní cca 10%, poplatky za služby a energie, 13% poplatek za službu AIRBNB a zohlednění amortizace při 17% zdanění zisku zůstane majiteli 17 000 Kč. Celkové daně co majitel je povinen hradit: personální odvody, zdanění zisku a jednotlivých subdodavatelů, daň z ubytovacích služeb. Tyto daně tvoří 15 000 Kč tj. 25%.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor: Stanislav Kováč

Sdílet: