Říjnové regulace hypoték jsou za dveřmi, banky čeká tvrdá rána

Hypoteční horečku má následovat výrazný úbytek klientů! Co říkají aktuální prognózy?

Opět nastává podobná situace, jako v roce 2016, kdy hypoteční trh postihlo zpřísňování ze strany ČNB. Objemy sjednaných hypoték prozatím rostou a až do plánované regulace 1. září tohoto roku má nárůst gradovat. Dle odhadů již 10-15 % klientů nemusí projít přísnějším schvalovacím sítem a banky navíc neplánují držet úrokové míry nadále tak zkrátka.

Proč již mnozí klienti nedosáhnou na hypotéku? Článek o plánovaných říjnových regulacích hypoték můžete najít na tomto webu, odkaz: OD ŘÍJNA REGULACE HYPOTÉK.

Je stále jistější, že od října již budou úrokové míry těsněji kopírovat rostoucí základní sazby ČNB. Některé prognózy hovoří, že do konce roku 2018 by se mohly úrokové sazby vyšplhat až ke třem procentům. Zásah ČNB má však jasné vysvětlení, jde o opatření proti přehřátí realitního trhu, při kterém by mohlo přibít dlužníků neschopných splatit svou hypotéku. Základní sazba byla tedy na základě srpnového zasedání ČNB opět navýšena, tentokrát o čtvrt procenta.

Těm, kterým může regulace zamezit v získání hypotéky odborníci radí, aby si sjednali tzv. hypotéku dopředu. Mohou se tímto způsobem i ochránit před očekávaným růstem úrokové míry, a to i v případě, že ještě nemají vybranou nemovitost. Klient tak dopředu ví, kolik si může půjčit a na nalezení vhodné nemovitosti ke koupi může mít i celý rok.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Vladimír Procházka

Sdílet: