Správný výběr banky na úvěry vám ročně může ušetřit i několik tisíc!

V životě může potkat každého chvíle, kdy se bude potýkat s nedostatkem financí. Dnes už není žádnou ostudou, řešit nastalý problém půjčkou. Jen je důležité zvolit tu nejvýhodnější.

To, jak je půjčka výhodná, určuje výše úroku, který znamená hlavně cenu za poskytnutí finančních prostředků žadateli. Úroková sazba se často stanovuje jako roční, kterou označuje zkratka p. a. neboli per annum.

K jejímu výpočtu je používán „typizovaný“ rok, který má 360 dní a měsíc o 30 dnech. Měsíčně se úroky počítají hlavně u úvěrů ke kreditním kartám a zcela výjimečně se uplatňuje také pololetní nebo čtvrtletní sazba.

 Potřebujete jen menší úvěr: Sáhněte po kreditce

V případě, že vám chybí jen pár tisícovek, je zde možnost využít úvěr na kreditní kartě. Placení kreditkou má řadu výhod, o kterých neví každý její držitel. Hlavně takzvané pojištění nákupu, které se vztahuje na určité druhy zboží. Je součástí některých karet nebo toto pojištění lze dokoupit za nízký měsíční poplatek a banky k němu nabízejí i další výhody, například vám vrátí část útraty zpět na účet.

Výhodnost nakupování kreditní kartou, limituje doba, jak dlouho úvěr čerpáte. Když úvěr zaplatíte do konce několikatýdenního bezúročného období, tak si půjčujete zcela zdarma. Můžeme říct, že jako krátkodobá finanční výpomoc je tedy kreditka dobrá volba. Pokud, ale plánujete splácet úvěr po více měsíců, tak se vám tato forma půjčky výrazně prodraží. Banky v těchto případech požadují úroky kolem 20 procent.

Ke dlouhodobému splácení se nehodí ani čerpat kontokorent na běžnému účtu. Jedná se také o formu půjčky, která je úročena mezi 15 a 19 procenty ročně podle počtu dnů, kdy klient čerpá kontokorent. Mít dlouhodobě přečerpaný účet je také nevýhodné, ikdyž některé kontokorenty mají lepší podmínky než jiné.

Zboží, které zakoupíte na splátky, finanční poradci nedoporučují, protože úrokové sazby těchto půjček jsou zpravidla vyšší než úroky u bankovních produktů. Poskytovatelé služeb splátkového prodeje, totiž cílí na to, že si zboží chcete odnést hned a nebudete přemýšlet nad tím, jak moc se vám to vyplatí.

V případě, že potřebujete vyšší částku, je rozhodně nejvýhodnější vzít si spotřebitelský úvěr s průměrnou úrokovou sazbou kolem devíti procent. Banky sice v reklamních spotech slibují mnohem nižší sazby, ale vždy s předložkou „od“. Přesnou výši úroků žadateli totiž spočítají až na pobočce a ta se odvíjí od jeho bonity (koeficient vypočítaného z výše příjmů, jiných čerpaných úvěrů nebo historie splácení pohledávek, a to včetně třeba účtů za plyn či telefon).

SROVNÁNÍ PŮJČEK:

Kontokorent k běžnému účtu

  • Úročení 15-19 %, podle délky trvání čerpání
  • Pomoc do příští výplaty, ale při dlouhodobém čerpání nevýhodná

Kreditní karta

  • Bez úročné období několik týdnů, pak úroky okolo 20%
  • Vhodné nanejvýš pár desítek tisíc, které jste schopni splatit do pár měsíců

Spotřebitelský úvěr

  • Úrok okolo 9%, nutné žádat na pobočce nebo mít předschválený rámec
  • Možno čerpání desítek či pár stovek tisíc, které můžete splácet i několik let

Nebankovní úvěr, prodej na splátky

  • Snáze dostupné, avšak vysoké úrokové sazby

 

Ovšem ve všech těchto případech úvěrů, si člověk musí být vědom toho, že lepit nedostatek peněz půjčkami není řešení a už vůbec ne z dlouhodobého hlediska. Proto jediné co můžeme poradit je: „Dvakrát měř, jedenou řež.“

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková

Sdílet: